Łurzyckie Ściganie

 

Aktualności

[su_posts template=”templates/default-loop.php” id=”” posts_per_page=”9″ post_type=”post” taxonomy=”category” tax_term=”sciganie” tax_operator=”IN” order=”DESC” orderby=”date” post_parent=”” post_status=”publish” ignore_sticky_posts=”no”]

O Urzeczu

Urzecze, gwarowo zwane Łurzycem, to mikroregion etnograficzny rozciągający się w dolinie Wisły pomiędzy warszawskimi Siekierkami i Saską Kępą na północy, a ujściami Pilicy i Wilgi na południu.

Miejscowa ludność tradycyjnie zajmowała się rolnictwem na żyznych ziemiach regularnie zalewanych przez Wisłę oraz transportem rzecznym – w dół rzeki spławiano żywność którą sprzedawano w Warszawie oraz przeprawiano ludzi i towary na drugi brzeg. Łatwość przekraczania rzeki sprawiała, że lepsze były kontakty ludności na przeciwnych brzegach, niż z tymi zamieszkałymi dalej od Wisły. Konieczność radzenia sobie z regularnymi powodziami sprawiała, że nie następowało mieszanie się z ludnością zamieszkującą wyżej położone tereny, która tych umiejętności nie posiadała. Umożliwiło to wyodrębnienie się lokalnej kultury i zwyczajów tego mikroregionu.

Jednym z lokalnych przysłów jest: „Lepiej na Łurzycu na wirzbie, niż na Polesiu w izbie”, co pokazuje uroki życia na tym obszarze – chociaż regularnie zalewanym, to bogatym dzięki żyznej ziemi i dobremu położeniu w górę rzeki od Warszawy. Polesiem nazywano piaszczyste pola na wschód od Wisły, poza obszarem zalewowym.

Zobacz także:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Urzecze_(mikroregion_etnograficzny_na_Mazowszu)

Wolontariat

Żadna duża impreza sportowa na świecie nie może odbyć się bez udziału wolontariuszy – Igrzyska Olimpijskie, Maraton Warszawski czy Łurzyckie Ściganie. Dołącz do naszego zespołu i zostań częścią największej kolarskiej imprezy w naszym mikroregionie!

Potrzebujemy osób, które pomogą w takich zadaniach, jak:

  • przygotowanie startu, mety i miasteczka sportowego;
  • obsługa miasteczka sportowego;
  • oznakowanie trasy;
  • zabezpieczenie trasy;
  • wsparcie pracy sędziów;
  • i wiele innych…

Każdy wolontariusz, poza osobistą satysfakcją z pracy przy organizacji nowej, atrakcyjnej imprezy, otrzyma poczęstunek, paczkę słodkości i zestaw pamiątek.

Jeśli jesteś gotów podjąć się dowolnego z powyższych zadań, prześlij nam swoje dane: imię, nazwisko, wiek, nr telefonu i ewentualnie kilka słów o sobie i czym chcesz się zająć podczas zawodów – na adres fundacja.violet.kiwi@gmail.com

Kontakt

Marcin Myszkowski – 605 369 123, skeler@skeler.waw.pl
Filip Wróblewski – 692 816 641, lafcadio.wluiki@gmail.com
Paweł Zach – 600 287 302, koordynator@entre.pl